O NÁS

SK Žižkov

Oddíl ledního hokeje

Tým hrající pražskou soutěž

60 let žižkovkého ledního hokeje 1942 - 2002.

HC Zborov, HC Strašnice, HOSK Strašnice, AÚTK Strašnice, STK Strašnice, Sokol Strašnice, Inzav Instalační závody Praha, Mitas Strašnice, Spartak Strašnice Tesla, Spartak Žižkov Tesla, Tesla Žižkov a Sokol Žižkov.
Takto se měnil v historii název klubu. Za 60 let se však vystřídali pouze čtyři předsedové: MUDr Jaroslav Tintěra, Karel Hrdlička, Vladimír Adámek a Ján Tomáš.

Podle záznamů v kronice, se dohodlo 8.října 1939 šest dorostenců pod vedením Jardy Tintěry (pozdějšího lékaře reprezentace a dlouholetého předsedy zdravotní komise ČSLH), že založí vlastní hokejový klub pod názvem HC Zborov. Tak začala dlouhá a úspěšná éra strašnického, později žižkovského hokeje, oficiciálně zahájená v listopadu 1942 schválením stanov Zemským úřadem v Praze.
Dobrý zvuk má oddíl nejen v Praze, ale po celých Čechách a i ve Švýcarsku hlavně díky mládeži. Ligovou soutěž dorostu hrála Tesla Žižkov již v sezóně 1960/1961, leč sestoupila a teprve v ročníku 1977/78 byli žižkovští junioři znovu alespoň druholigoví; tentokrát se v republikové soutěži teoreticky s přehledem zachránili, jenže reorganizace je svrhla zpět do přeboru. Žákovskou ligu hráli naši chlapci v obou věkových kategoriích od r.1969 do roku 1975, kdy tato soutěž zanikla. Přeborníkem Prahy se stali dorostenci 5 x; žáci, kteří stabilně zápolili ve stejné soutěži s hokejisty pražských »S«, 1x v době, kdy již tato nezdolná konkurence pominula. První velký seniorský úspěch dobyli Strašničtí v sezóně 1949/50, kdy se probili do tzv. oblastního mistrovství, což byla druhá nejvyší republiková soutěž! Jako IZ Praha, zde napřesrok mj. 9:6 porazili ZMP Praha (exligový 1.ČLTK) a kvalifikovali se do turnaje o mistrovství republiky (1. liga). Bohužel reorganizace svrhla neúspěšné kvalifikanty do krajských I. tříd a úspěšný tým se zanedlouho rozpadl. Seniorské mužstvo s hlavičkou Tesly prvně postoupilo mezi pražskou elitu v sezóně 1958/59, ihned sestoupilo, neuspělo ani v ročníku 1961/62, ovšem od sezóny 1963/64 začalo patřit k stabilním účastníkům přeboru a dosavad vybojovalo sedmnáct medailových umístění.* Jako asi dosavadní vrchol oddílové historie lze považovat počátek 70. let kdy hráli muži Tesly Žižkov nepřetržitě 5 sezón divizi, v té době třetí nejvyšší republikovou soutěž. S tím, jak mladí odchovanci nabírají zkušenosti, chtěli bychom opět začít patřit alespoň k černým koňum regionální soutěže.
obránci:
útočníci:
Dne 26. května 2009 schválila členská konference Tělovýchovné jednoty Sokol Žižkov, jejímž jedním z oddílů je i oddíl ledního hokeje, změnu názvu z TJ Sokol Žižkov na SK Žižkov Praha. Předsedou SK je p. Všetečka, předsedou oddílu LH je p. Petr Kindl.

* / Medailová umístění seniorského týmuZLATO: 74/75, 75/76 a 91/92STŘÍBRO: 67/68, 78/79, 82/83, 83/84, 84/85, 90/91, 92/93, 93/94 a 95/96BRONZ: 66/67, 76/77, 77/78, 86/87 a 89/90

Klubovna OLH SK Žižkov

Saratovská 2 Strašnice